Рождението на Дева Мария е един от 12-те големи християнски празници в православния и католическия календар. Празнуват всички християни – всяка година на осми септември.
В Новия завет за нея се споменава чак при брака й с дърводелеца Йосиф и непорочното й зачатие от Светия Дух. Но от преданията на църквата се знае, че тя е родена в семейството на Йоаким и Анна – потомци на цар Давид, вероятно в Назарет. Дълго време двамата нямали дете, но Бог чул молитвите им и ги дарил с дъщеря. Те били дали обет, че ако им се роди потомство, ще го посветят на Създателя. Така едва тригодишна Мария прекрачва прага на Йерусалимския храм и остава в него да се обучава до навършване на пълнолетие.
След смъртта и Възкресението на сина й – Исус Христос, Мария остава да живее в Йерусалим и за нея се грижи един от последователите на Христос – св. Йоан Богослов. И в Библията е записано, че на кръста Бог поверява майка си именно на него. Богородица напуска земния живот на преклонна възраст и, според преданията, край смъртния й одър са всички останали живи апостоли.
По въпроса къде е погребана има спорове – според православните е в Йерусалим, според католиците – в Ефес, Турция.
Общо четири са празниците в църковния календар, свързани с Божията майка – раждането на 8 септември, успението на 15 август, въведение Богородично -на 21 ноември, както и Благовещение на 25 март.
Сн. Картината на Джото „Раждането на Дева Мария“, 1305г.