0 0
Време за четене1 Минути, 16 Секунди

Всяка година по 20-25 деца биват диагностицирани със сериозни заболявания на червата – болест на Crohn, улцерозен колит и други. Такава е статистиката само на лекарите от столичната педиатрия „Проф.Иван Митев“. В национален мащаб вероятно числата са в пъти по-големи. Тревожното е, че бройката прогресивно нараства. Вероятно при възрастните над 18 г. ситуацията е още по-лоша.

На 19 май в 50 държави беше отбелязан Международният ден на хроничните възпалителни чревни заболявания (ВЧЗ). Това беше и поводът педиатрите да аламират за нешерени проблеми у нас в тази сфера:

  • НЗОК не покрива основни диагностични методи, а други са неадекватно остойностени;
  • липсва първа линия на лечение за индукция на ремисия при болест на Crohn в детската възраст – ексклузивно ентерално хранене; ентералните храни са скъпи, финансиране не е предвидено, компрометира се достигането на лигавично оздравяване, затруднено е осигуряването на адекватен растеж и развитие на организма в тази възраст;
  • мултидисциплинарните екипи детски гастроентеролози – хирурзи все още не работят максимално добре заедно за разрешаването на тежките случаи, неподдаващи се на медикаментозно лечение;
  • липсва институционален механизъм за плавен преход към грижата в центровете за възрастни;
  • липсва регистър на децата с тези заболявания.

„Причините за възпалителни чревни заболявания при малките пациенти са комплексни. Но, разбира се, на първо място трябва да е профилактиката като особено значение има културата на хранене в семействата, какви хранителни навици родителите предават на децата си. Още от времето на бащата на медицината Хипократ е известно, че здравият стомашно – чревен тракт влияе върху цялостното състояние на човешкия организъм“ написаха педиатрите в социалните мрежи.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon