0 0
Време за четене6 Минути, 38 Секунди

КАКВО СЕ СЛУЧВА В ТЯЛОТО, АКО СПРЕМ ХРАНАТА ЗА НЯКОЛКО ДНИ?

Вече е научно потвърдено, че периодичното гладуване води до невероятно обновление на човешкия организъм и до лечение на редица заболявания.Всъщност, нищо ново под слънцето. За тази способност на тялото ни са знаели от древни времена. Бабите ни винаги са спазвали т.нар. тримеро – пълен глад за три дни около големи християнски празници. Но съвременният човек, изкушен от препълнените с храна рафтове в магазините, подложен на ежедневен стрес, който бори с трапезни удоволствия, сякаш забравя за тази уникална способност, която Създателят му е дал.

Ще припомним, че японският биолог проф.Йшинори Осуми спечели Нобелова награда за физиология и медицина през 2016г. за откритието му „Автофагия“. С този термин той нарича процеса на унищожаване на мъртви и болни клетки в организма, който стартира при прекратяване на храненето за кратък период от време.

Проф. Йошинори Осуми

Какво на практика се случва в тялото на човек, който предприема няколкодневно гладуване (може да е сухо- без прием на храна и вода, може да е водно – само с прием на вода, с прясноизцедени сокове или с цели плодове по графика на Лидия Ковачева)?

ДЕН 1 – Преход от глюкоза към глюкоген

В първите часове на гладуване организмът преминава през няколко фази. В началото, около четири часа от последното хранене, нивото на кръвната захар остава относително стабилно. Тялото продължава да използва глюкозата като основен източник на енергия за клетките, особено за мозъка, който в нормални условия почти напълно зависи от нея. В този период панкреасът още отделя инсулин, който помага на клетките да поглъщат глюкозата от кръвта. Нивото на инсулина започва да спада заедно с намаляването на захарта в кръвните клетки. От четвъртия до дванадесетия час организмът започва да използва глюкогена от черния дроб ( глюкогенът е формата, под която този орган съхранява глюкоза -обикновено около 100-120 гр, които се равняват на около 480 калории). Това става, защото той установява, че кръвната захар е намаляла и не се подава нова храна. Между дванадесития и двадесет и четвъртия час запасите гликоген свършват. Тогава тялото започва да разгражда мазнините, за да си осигури енергия.Мастните киселини се транспортират до чения дроб, където се преобразуват в кетонови тела- алтернативен източник на енергия за мозъка и другите органи. Този процес се нарича кетогенеза. Това е времето и на важни хормонални изменения – инсулинът спада значително, повишават се нивата на хормона глюкагон (той стимулира разграждането на гликогена и мазнините). Покачват се и други два хормона- норадреналин и адреналин, което способства за мобилизация на мазнините. Повишава се и хормонът на растежа, което помага да се съхрани мускулната маса.

В края на първия ден много хора могат да изпитат чувство на глад, раздразнение, понижена енергия, защото организмът тъкмо започва да се адаптира и да използва мазнините като основен източник на енергия.

ДЕН 2 – Преход към кетоза

На втория ден от гладуването организмът продължава да се настройва за отсъствието на нова храна. В периода до 36-тия час запасите от гликоген в черния дроб напълно за изчерпани., организмът значително увеличава производството на кетонни тела и нивата им в кръвта значително се покачват до достигане на състояние на лека кетоза. Мозъкът свиква да използва кетоновите тела като алтернативен източник на енергия. Между 36-ия и 48 -ия час, поради факта, че мозъкът все още се нуждае от глюкоза, въпреки използването на гликогеновите запаси, тялото активира нов процес – гликогенеза. Това значи, че започва да произвежда глюкоза от невъглехидратни източници – като например аминокиселините от разградените белтъци, глицерол от мазнините и др. Активира се процес на съхранение на белтъците, за да оцелее тялото, а и за да се съхранят мускулите. Хормоналните изменения, изброени по-горе, стават по-отчетливи.

На втория ден мнозина отчитат намаляване на чувството за глад в сравнение с първия. Възможни са главоболие и световъртеж ( и двете състояния са свързани с адаптацията към кетозата). Някои имат понижена енергия, при други точно обратното- те е повече. Появява се неприятен дъх в устната кухина, поради ацетона при кетозата. Но като цяло напрежението – психическо и физическо, започва да намалява.

ДЕН 3 и 4- Дълбока кетоза и начало на автофагията

Организмът вече активно използва мазнините като източник на енергия и същевременно започва да активира мощен процес на обновление на клетъчно ниво. След 48-ия час от гладуването наличието на кетонови тела в кръвта е значително повишено и мозъкът на 70% получава енергия от тях, което значително понижава нуждата от глюкоза. Това е много важен метаболитен преход, защото позволява на организма значително да съкрати разграждането на белтъчините за глюкогенеза. Също така кетоновите тела активно изпълняват ролята си на невропротектори и се борят с възпаленията в организма. В периода на 60 -72 часа от последното хранене процесът на автофагия е значително активиран – т.е. налице е клетъчно „самоизяждане“, при който клетките отделят повредените компоненти и ги преработват. Унищожават се вътрешни патогени, клетките се регенерират, отделят се нефункциониращите митохондрии. Според проучванията на учените, след 48 -72 часа от началото на гладуването, автофагията е максимално в действие.

На третия ден мнозина отчитат пълна липса на глад, повишаване на концентрацията, проясняване на мисленето, подобряване на настроението и съня, стабилизация на енергията. Третият ден се смята за преломен, когато всички негативни усещания приключват и човек започва да изпитва лекота и удоволствие от положителния ефект.

В перида 72 -84 часа от началото на гладуването се установява пик на автофагията, т.е. на клетъчното обновление и оздравителните процеси. Отделя се голямо количество повредени клетъчни елементи, активират се стволовите клетки, обновяват се имунната система и гените, свързани с дълголетието и защитата от стреса.Това е моментът за лечение на редица автоимунни заболявания и възпалителни огнища.

На четвъртия ден кетоновите тела в кръвта се стабилизират на високи нива, инсулинът остава нисък, увеличава се чувствителността на клетките към инсулина (т.е. преодолява се инсулиновата резистентност). Активират се редица метаболитни процеси, които са отговорни за здравето и дълголетието на организма. Енергията се повишава.Качеството на живот се подобрява.

ДЕН 5- Стабилизация и лечебен ефект

В този ден ( 96 -108 час ) организмът напълно се е адаптирал към новата ситуация и към използването на алтернативни източници за енергия. Ефективно се използват мастните запаси. Минимално е разграждането на белтъчините.Нивото на кръвната захар е в норма и стабилно. При наличие на достатъчно мазнини, организмът вече е в състояние да продължи още известно време в такъв режим. След 108-ия час изцелителните ефекти са силно изразени – значително понижение на възпалителните маркери, подобрение на маркерите за сърдечно-съдовата система, продължава обновлението на имунната и нервната система и т.н. Според статистиките, точно в този период се наблюдава най-силно ефектът по отношение на лечението на хроничните и автоимунните заболявания. Отчитат се и положителни промени на епигенетично ниво – т.е. в ДНК. Активират се всички гени, отговорни за здравето и дълголетието. Тези промени се запазват за дълго, дори след само едно гладуване, което отново говори за изключителната роля на тази практика. На петия ден гладуващите докладват за значително подобряване на рецепторите- вкус, слух, обоняние, зрение. Изпитват чувство на лекота, благодарност и удовлетворение. Най-вече усещане за чистота на организма и отлично здраве.

Не на последно място трябва да се отбележи, че периодичното гладуване има изключително голям ефект върху състоянието на кожата – и на лицето, и на тялото. Тя е изчистена, по-стегната и свежа. Човек изглежда отпочинал и подмладен.

Вежно е да се припомни, че в периода на кетоза тялото се освобождава от токсини и повредени клетъчни елементи, което при повечето хора води до обриви и друг дискомфорт. Но това е за кратко. Важното е, според специалистите, да се следи за редовното ходене до тоалетната. Ако има проблем, трябва да се помага с различни средства- клизма, очистителни и др.

Преди да предприемете такъв режим, посъветвайте се с експерт по темата и лекуващия Ви лекар! Режимът е противопоказан за някои състояния и заболявания! Прочетете нужната литература и научете как да се подготвите, а също и как да излезете от гладуването! Това са изключително важни моменти, които, ако не се знаят и приложат, може да има негативни последици за здравето Ви!

Статията е обзор на научни публикации от различни медици и биолози с опит в сферата.

За автора на публикацията

bwoman

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
fb-share-icon