Години надер се смяташе, че причина за настъпването на остеопороза е липсата на достатъчно калций в организма. Ето защо на жените 45+ горещо се препоръчваше да пият добавки. После се разпространи схващането, всъщност отдавна известно на хората със здравословен начин на живот, че много по-полезно и ефективно е да се приемат храни, богати на калций и че хапчетата не дават нужния резултат. Първенец в снабдяването на костите с този важен минерал е суровият сусам.
Американски учени установиха, че всъщност не недостигът на калций причинява остеопороза. Според д-р Ерик Берг даже може човек да си създаде сърдечно – съдови проблеми, ако приема калций като добавка. Той припомни, че 70% от състава на костите всъщност е колаген и че в изграждането им участват равностойно магнезий, манган, фосфор, кобалт и други. Според проучванията му нужни са ни и съответните витамини, които да транспортират минералите до правилното място. Като най-важен сред витамините той открои D, който винаги трябва да се приема заедно с К2. Двата работят активно, за да може калцият да изпълни ролята си за изграждането на здрави кости и за да може витамин D да отиде директно в костта.
На второ място д-р Берг подчерта ролята на хормоналния баланс. Ниските нива на естроген, които настъпват при жените в годините на менопауза, както и високите нива на кортизол са сред рисковите фактори за поява на остеопороза. Ученият е категоричен, че наличието на това заболяване говори за комплекс от проблеми, а не просто липсата на едно или друго вещество. „Загубата на калций не поражда остеопороза и това беше един мит“, категоричен е д-р Берг. Този факт е само едно парченце от сложен пъзел. Той припомни все пак и симптомите за недостиг на калций в организма – мускулни спазми, „играене“ на окото (което говори също и за недостиг на магнезий), изтръпване на устните, мравучкане на пръстите на ръцете или по стъпалата. Ако имате ниски нива на витамин D, то много трудно ще покачите и калция в организма, защото недостигът на витамина буквално източва калция от костите. Същото се получава и при липса на магнезий. Процесът е тясно свързан. Това не значи да започнете да пиете калций във високи дози, предупреждава д-р Берг. Предозирането може да доведе до сърдечни кризи. Ако прекалявате с кафе или кофеинови напитки, бъдете сигурни, че сте навредили много на количеството калций в костите си. Вкарването на високи нива фосфор в организма също вреди на нивата на калция. Откъде го набавяме този фосфор? Д-р Берг пояснява, че той идва с прекаляването с животински храни и с газираните напитки. И на последно място, но не по значение, лекарят заяви, че бялата захар също е виновник за лошото състояние на костите в човешкия организъм. Той смята, че масовото изписване на калций като добавка след определена възраст, без да се разгледат останалите важни за костите елементи, е погрешно и дори може да бъде във вреда на пациента.
Един от важните начини за поддържане на здрави кости е като укрепваме мускулите на тялото с упражнения с тежести, наред с правилното разнообразно хранене.
Преди да предприемете каквито и да било мерки, посъветвайте се със своя лекуващ лекар!