Всеобщо е заблуждението, че с напредване на годините е нормално човек да е все по-болен, трудноподвижен, тъжен, без енергия и мечти. Но за това пък пълен с лекарства. Едното за една болежка, другото – да поправя страничните ефекти от първото… И така хората влизат във въртележка, от която няма излизане. Обикалят лекарските кабинети, очакват вълшебна рецепта, харчат стотици левове за медикаменти и добавки, а чудото все не се случва. Много лекари вдигат рамене и казват „Ами така е на тази възраст! Свиквайте!“
Все повече обаче се говори за подобряване на качеството на живот и след 50-60 години. Но това не става бързо. „Няма как да си пълнил тялото си с некачествени храни и напитки, да си водил застоял живот с години и да искаш за една седмица да си нов човек“, казват специалистите. Трябват воля, дисциплина, желание и най-вече информираност. Много от проблемите се появяват поради невежество. В днешния свят на интернет има предостатъчно статии, научни разработки, проучвания и съвети от авторитетни независими експерти, които могат да помогнат. Според последни проучвания, само 1% от заболяванията са генетично обусловени, останалите 99% са резултат от неправилен начин на живот.
Австралийският нутриционист д-р Барбара О’Нийл дефинира седем признака, по които можем да познаем, че тялото ни вика за помощ. Ето кои са те:
На първо място това е хроничната умора. Ако се чувстваме постоянно отпаднали, ако се събуждаме без енергия и още в началото на деня вече сме изтощени, това говори за силен стрес и дефицити на важни елементи в организма.
На второ място са кожните проблеми. Ако установим каквито и да е промени по кожата на тялото и лицето – пъпки, акне, екзема, бърза поява на бръчки, сухота, сърбеж, обриви, неравен тен, то значи, че вътре в организма има някакъв дисбаланс, проблем с някой орган и също дефицити. Както и дехидратация. Кожата е най-големият орган в човешкото тяло и е огледало на вътрешното ни състояние.
Храносмилателните проблеми също са индикатор за страдащ организъм. Подувания, газове, рефлукс, запек или диария, говорят за нарушена чревна флора и недобра работа на стомаха.
Желание за сладко или друга зависимост също е знак, че нещо не е наред – нужда от определени вещества, хормонален дисбаланс.
Безсънието е още един от признаците, че нещо не е наред в работата на органите и системите ни. И в този случай отново става дума за липса на вещества, за прекомерен стрес и лош начин на живот и хранене.
Раздразнителност и честа смяна на настроенията са симптоми, които също имат отношение към храносмилателната система, затлачване на организма с токсини, дисбаланс в хормоните.
Често боледуване – простуди, цистит, хрема, хронични болести сигнализират за слаба имунна система и нужда от адекватна реакция.
Какво можем да направим сами? На първо място да спрем за известно време захарта, сладките неща, бялото брашно и млечните продукти – сирене, мляко, кашкавал. Това са храни, които поддържат постоянно възпаление в организма и са предпоставка за бъдещи заболявания. Промяната в начина на хранене дава най-бързи резултати. Пиенето на достатъчно вода – 30 мл на килограм тегло, е изключително важно за работата на органите в тялото. Що се отнася до дефицитите на витамини и минерали, добре е първо да се направи изследване на кръвта, за да се установи кои са под нормата и трябва да бъдат осигурени чрез храната или като добавки. Разнообразното меню, гарнирано с повече зеленчуци, е първата стъпка към доброто здраве. Не на последно място е спортът. „Движението е живот“ са казали древните. Ходенето пеша поне по 2-3 км на ден, упражненията у дома или във фитнеса, разходките в парка са чудесен начин да намалим стреса и да укрепваме мускулите и имунната си система.