Какво се случва с тялото, ако всяка вече си лягаме късно?
Лекарите са единодушни, че пълноценният сън е ключов фактор за здравето на човека. Не само е важно колко часа спим, но и по кое време на денонощието. Мит е, че ако сме си легнали след полунощ, можем да компенсираме с една следобедна дрямка. Сънят през нощта е много по-важен за процесите в тялото ни.
Ако стоим до късно пред телевизора или сърфираме в интернет, ако си лягаме към 1-2 часа, то със сигурност ни очаква дисбаланс на хормона кортизол. Това е хормонът на стреса, който се изработва от надбъбречната жлеза. При безсъние и късно заспиване той се повишава и така човек се намира постоянно в състояние на стрес.
Другият неприятен ефект от високите нива на кортизола е покачване на кръвната захар и инсулиновата резистентност. А това води до диабет тип 2.
Проблеми със сърдечно-съдовата система също са резултат от този лош навик, както и повишената тревожност, депресията, отслабването на имунната система.
Проблемите, които се развиват във времето, са още понижено либидо, трудности при свалянето на килограми, невъзможност за заспиване. Страда и репродуктивната система.
Ако искате да топите мазнини, да живеете по-здравословно, то оправете съня си!
Сн.katemangostar on Freepik